Firmy stale udoskonalają swoje technologie, wprowadzając nowe rozwiązania, systemy czy innowacje. Film instruktażowy pozwala zapoznać pracowników z nową technologią, przeprowadzić szkolenia i usprawnić pracę firmy, a jednocześnie może się okazać doskonałą reklamą.
Film instruktażowy – szkolenia czy reklama?
Dobre video instruktażowe to podwójne korzyści. Może on bowiem stanowić formę materiału szkoleniowego wewnątrz firmy i dotrzeć wyłącznie do pracowników. Jeśli jednak informacje w nim zawarte nie są poufne, może być także reklamą organizacji, pozyskiwać nowych klientów czy kontrahentów. Wszystko zależy od tego, jakie treści będzie on zawierał i jak atrakcyjny będzie dla potencjalnych nowych odbiorców.
Filmy instruktażowe mogą również zwiększać sprzedaż marki, będąc zbiorem informacji o nowym produkcie wprowadzanym na rynek i jego zastosowaniu. Z filmów instruktażowych korzystają także bezpośredni sprzedawcy, proponując klientom produkty firm, które reprezentują. Jest to zdecydowanie bardziej efektowna forma prezentacji niż tradycyjne formy, a co za tym idzie może wpływać na sprzedaż.
Powstawanie filmu instruktażowego
Przygotowanie filmu instruktażowego to proces, który przebiega w ścisłej współpracy z firmą zlecającą jego powstanie. W okresie przygotowawczym (preprodukcji) opracowywany jest scenariusz oraz wszystkie wstępne założenia filmu. Następnie, w okresie produkcji, powstają zdjęcia do filmu. Film instruktażowy zamyka postprodukcja, czyli jego udźwiękowienie, montaż, a także wzbogacenie filmu dodatkowymi elementami, jak animacje 3D czy pozostałe efekty.
Film instruktażowy – korzyści dla firm
Spośród wymienionych już zalet filmu instruktażowego, warto podkreślić korzyści marketingowe, które firma może osiągnąć dzięki takiej inwestycji. Tradycyjne materiały reklamowe, szczególnie te o tematyce technologicznej, nie dla każdego odbiorcy są jasne i zrozumiałe, a przede wszystkim atrakcyjne. Filmy szkoleniowe mogą być tworzone w przyjaznej formie, pozwalającej zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia. Tym samym, klienci lepiej rozumieją dany produkt, co zwiększa ich zaufanie do marki.